Day 3, 5/12/2021

ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ (ΔΙΑ)ΔΡΑΣΕΙΣ

Post-Event Survey

ΠΡΟΒΟΛΗ ΤΑΙΝΙΩΝ "ΣΚΙΕΣ ΣΤΟ ΦΩΣ"

Προεδρείο – Συζήτηση:

ΣΤΑΥΡΟΥΣΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, Παιδαγωγικό Τμήμα Ειδικής Αγωγής Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ, Μουσικός, Ποιητής

ΛΑΪΛΟΓΛΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ, Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό Πανεπιστημίου Μακεδονίας

Ταινίες από την Πορτογαλία, τη Γερμανία, τη Γαλλία το Ιράν, την Κίνα, την Πολωνία, την Ιρλανδία και την Αργεντινή θα αποτυπώσουν τις σκιές στο φως εστιάζοντας σε διάφορες πτυχές της ζωής. Η ταινία “Root” του Vasco André dos Santos μεταδίδει τη μαγεία των ανθρώπινων σωμάτων και η ταινία της Urlike Korbach με τίτλο “ Shadeguzzling” αναζητά τον πυρήνα της ζωής μέσα από τη διπολική διαταραχή, ως «σκίαση». Με επίκεντρο, λοιπόν, τη μουσική, η ταινία της Bouchra Anissa, “I only see what I believe”, μας αφηγείται την ιστορία τηςLaeticia, μιας τυφλής γυναίκας, η οποία έχει την ικανότητα να αντιλαμβάνεται τα χρώματα μέσω της μουσικής (chromesthesia) και μας επιτρέπει να «βλέπουμε τη μουσική» και να « ακούμε τα χρώματα» μέσα από τα δικά της μάτια.Πώς μπορούμε όμως να βιώσουμε μια αληθινή επαφή με κάποιον; Κι αν αυτός ο κάποιος ανήκει στο φάσμα του αυτισμού; Μάλλον η απάντηση βρίσκεται μέσα στην οπτικοακουστική τέχνη, μέσα στην οθόνη, μέσα από τα μάτια του K. Sarkyte στην ταινία του “Thecontact”. Στη σκιά της καθημερινότητας είναι πάντα τα δικαιώματα, στα οποία εστιάζει η ταινία “ Limits” του Javad Daraei, ενώ στο βίντεο κινούμενων σχεδίων “ΤΑΤΑΤΑ”, η δημιουργός Sun Yi Yang προβάλλει μέσα από τρεις γλυπτικές φιγούρες την έλλειψη συναισθηματικών δεσμών γύρω μας. Οι ζωγραφιές στην η ταινία του Tadeusz Kabicz με τίτλο “The uncommons”αντικατοπτρίζουν την πολύχρωμη πραγματικότητα, μια πραγματικότητα που για κάποιους πρέπει να αγγίξει τη φαντασία για να αλλάξει όπως στηνταινία “Little fairy tree” από την Ιρλανδία, σε παραγωγή του Frank Kelly. Φυσικά ο χορός και ο έρωτας μέσα από την ταινία του Sol Rulloni, “After th eeclipse” βρίσκουν πάντα την ευκαιρία να γεννηθούν σε μια άδικη και προκατειλημμένη κοινωνία.